Stowarzyszenie osób niepełnosprawnych "Siła Dębu"

Gmina Czarna Dąbrówka

  • Warsztaty Tematyczne

    Nasze stowarzyszenie jest organizatorem różnych warsztatów tematycznych skierowanych głównie dla osób niepełnosprawnych

  • Mini Olimpiada

    Uczestniczymy w corocznym spotkaniu integracyjnym Mini Olimpiada – happening połączony z Turniejem Osób Niepełnosprawnych

  • Wycieczki Integracyjne

    Nasze stowarzyszenie uczestniczy w wielu wycieczkach integracyjnych w większości połączonych z zajęciami tematycznymi dla niepełnosprawnych

  • Karnabal

    Jesteśmy jednym z organizatorów corocznej imprezy kulturalno-integracyjnej dla osób niepełnosprawnych "Karnabal”

  • Wielkie Rybobranie

    Nasze stowarzyszenie jest współorganizatorem corocznej imprezy integracyjnej dla osób niepełnosprawnych pn. „Wielkie Rybobranie”

wtorek, 21 styczeń 2025 09:13

Sprawozdanie 2024

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym sprawozdaniem z działalności stowarzyszenia Siła Dębu w 2024 roku.

 

Sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia Siła Dębu za 2024 r.

Dane organizacji:

STOWARZYSZENIE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH "SIŁA DĘBU"
ul Gdańska 5
77-116 Czarna Dąbrówka
Tel.  607 281 859

Data wpisu do rejestru:  05.06.2012r.
Nr rejestru:  0000422963

REGON: 221679472

NIP: 842 176 96 53

Cele i formy działania:

Działalność Stowarzyszenia skierowana jest na rzecz mieszkańców gminy Czarna Dąbrówka na czas nieokreślony.

Celami Stowarzyszenia są:


1.  Podejmowanie działań na rzecz szerzenia w społeczeństwie wiedzy o potrzebach i problemach osób niepełnosprawnych oraz ich integracji ze społeczeństwem.
2. Udzielanie wszechstronnej pomocy i wsparcia osobom niepełnosprawnym, ich rodzinom i opiekunom we wszystkich sferach i na każdym etapie ich życia.
3. Podejmowanie działań zmierzających w kierunku niesienia kompleksowej pomocy w zakresie rehabilitacji, kompensacji i stymulowania rozwoju psychoruchowego osób niepełnosprawnych.
4. Ułatwianie dostępu do wyspecjalizowanej opieki medycznej.
5. Wspomaganie procesu edukacji, kreowanie nowych rozwiązań w zakresie kształcenia na każdym etapie edukacji.
6. Organizowanie przedsięwzięć społeczno-kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół.
7. Wspieranie aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych.
8. Udzielanie wsparcia i konsultacji w sprawach dotyczących prawnej sfery życia osób niepełnosprawnych oraz dbałość o zapewnienie należnych im praw wynikających
z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i ustawodawstwa zwykłego.
9. Poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności i kwalifikacji.

Działalność Stowarzyszenia w 2024 roku:

  1. Weekend w Mikorowie (26-28 stycznia) na rozpoczęcie ferii zimowych postanowiliśmy spędzić wspólnie czas w wiosce ziół i kwiatów. Spotkaliśmy się w piątek a rozstaliśmy w niedzielę. Podczas weekendu dzieci spędzały wspólnie czas na zabawie i grach tematycznych. W sobotę od samego rana wzięliśmy się ostro do roboty przygotowując chruściki i pączki, które zamierzaliśmy sprzedać na WOŚP. Bardzo miło spędziliśmy czas wspólnie pracując i angażując w pomoc nasze kochane dzieci. Spotkanie przyniosło wszystkim uczestnikom dużo radości i satysfakcji z pomagania innym. Dzieci wykazały się ogromną empatią i chęcią pomocy.
  2. Współudział w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – w dniu 28 stycznia sprzedawaliśmy smakołyki zrobione podczas weekendu w Mikorowie, były to chruściki, rogaliki, pączki oraz robione na bieżąco gofry.

3. Wyjazd do Multikina – wyjazd integracyjny 17 osób do Multikina do Słupska na film pt.: „Akademia Pana Kleksa”, potem wspólny obiad i zakupy w CH Jantar. Koszty transportu, biletów i obiadu każdy z uczestników poniósł we własnym zakresie.

4. Organizacja spotkania informacyjnego dotyczącego zmian w przepisach dla osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów ( nowe zasady świadczenia pielęgnacyjnego a świadczenie wspierające) –  odbyło się 15 lutego w GCKiB w Czarnej Dąbrówce, spotkanie poprowadzili przedstawiciele ZUS w Bytowie,  PCPR w Bytowie oraz CUS w Czarnej Dąbrówce. Członkowie Stowarzyszenia dowiedzieli się wiele istotnych informacji na temat nowych świadczeń dla niepełnosprawnych od strony formalnej i prawnej, dzięki spotkaniu udało się rozwiać wiele wątpliwości i niedomówień nękających naszych podopiecznych.

5. Dzień Kobiet w Mikorowie (8 marca)– spotkanie integracyjne przy kawie i innych smakołykach, które stanowiło istotną odskocznię od problemów życia codziennego, chwila wytchnienia dla zmęczonych codziennością matek dzieci niepełnosprawnych i wspaniała okazja do pogaduszek na wszechstronne tematy.

6.  Joga charytatywna (9 kwietnia) – współudział w organizowanej przez Centrum Usług Społecznych w Czarnej Dąbrówce jodze, z której całkowity zysk został przeznaczony na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych osób  niepełnosprawnych z naszego Stowarzyszenia. Zajęcia poprowadziła instruktorka jogi z Maszewa Lęborskiego, pani Anna Davis. Podczas zajęć poznaliśmy różne pozycje: psa z głową w dół, dziecka, wojownika, góry, rozciągającego się szczeniaczka, krowy , kota i wiele innych. Było to dla wszystkich obecnych nie lada wyzwanie ale też świetna zabawa i chwila relaksu, odskocznia od codziennych problemów.  Joga jest to świadomy relaks połączony z rozumieniem siebie, własnego ciała, oddechu, myśli i emocji. Pozwala na być „tu i teraz”, wyłączając myślenie o codziennych sprawach lub zmartwieniach. Zebraliśmy do puszki 660 zł

 

7. Udział w  XXXIII Biegu Orłów - 3 maja podczas imprezy prowadziliśmy stoisko z popcornem, watą cukrową i goframi. Szczególne podziękowania za bezinteresowną  pomoc dla Adriana Brzeskiego.

8. Wycieczka do Krępkowic - W dniu 18 maja członkowie Stowarzyszenia Siła Dębu uczestniczyli w wycieczce przyrodniczo - edukacyjnej zorganizowanej przez Centrum Usług Społecznych w Czarnej Dąbrówce. Zostaliśmy zaproszeni do odwiedzenia Dworku myśliwskiego w Krępkowicach, który liczy już 100 lat. Przywitała nas właścicielka posiadłości pani Anna Davis oraz dyrektor CUS pani Jolanta Bork. Poznaliśmy niezwykłą historię tego miejsca, jest ono bardzo urokliwe i tajemnicze. Ogromnym zainteresowaniem wykazał się nasz podopieczny Szymon, który zadał właścicielce obiektu szereg szczegółowych pytań wyczerpujących temat budowy i powstania dworku. Następnie zostaliśmy poczęstowani przepyszną wegetariańską zupą ogórkową i świeżo upieczonymi bułeczkami. Po posiłku, pełni energii i gotowi na leśną przygodę wyruszyliśmy ścieżką edukacyjno-przyrodniczą do Dębu „Świętopełk”. Towarzyszył nam pracownik Nadleśnictwa Cewice pan Mariusz Bork. Po wyczerpującym spacerze naszym oczom ukazał się Pomnik Przyrody  „Świętopełk”.  Jest to najstarszy dąb szypułkowy na Pomorzu, liczy sobie 650 lat. Ponadto mieści się w pierwszej dziesiątce najstarszych polskich drzew. Jego wysokość to 22m a obwód na wysokości piersi mierzy 770 cm. Udało nam się w 9 osób objąć to okazałe drzewo. Mimo swojego sędziwego wieku od czasu do czasu jeszcze owocuje. Po krótkim wypoczynku ruszyliśmy w drogę powrotną. Dzieci i młodzież, a także rodzice i opiekunowie byli pod ogromnym wrażeniem okazałości zwiedzanego Pomnika Przyrody oraz malowniczej i przepięknej okolicy. Po zakończonej wycieczce, w drodze powrotnej, czując lekki niedosyt i żądni dalszych przygód zorganizowaliśmy spontaniczne ognisko na placu wiejskim w Oskowie.  Śmiechów i żartów nie było końca, a dzieci wybawiły się na placu zabaw. Mimo tylu różnych chorób i problemów z jakimi borykamy się na co dzień, bardzo lubimy swoje towarzystwo, rozumiemy się, rozmawiamy i wspieramy. Po prostu lubimy razem spędzać czas.

 

9. Udział w festynie rodzinnym w Czarnej  Dąbrówce ( 3 czerwca)podczas którego w porozumieniu z Radą Rodziców ze Szkoły Podstawowej im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Czarnej Dąbrówce sprzedawaliśmy watę cukrową, popcorn i gofry. Ogromną atrakcją były nasze maskotki Myszki Micky, dzięki którym dzieci miały możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia.

10. Udział  na Sobótce nad jeziorem w Czarnej Dąbrówce (21 czerwiec) kolejny raz prowadziliśmy sprzedaż domowych wypieków i gofrów z owocami.

11. Udział w XXV Biesiadzie Kaszubskiej w Jasieniu (6 lipca) przedstawiciele naszego stowarzyszenia prowadzili stoisko z domowymi wypiekami, goframi i lemoniadą.

 

12. Współorganizacja Wielkiego Rybobrania - 13 lipca 2024  roku nad jeziorem wiejskim w Czarnej Dąbrówce odbyła się Jubileuszowa XX integracyjna impreza dla osób niepełnosprawnych pn. "Wielkie Rybobranie 2024". Zawody przeprowadzili wędkarze z PZW "Lipień” Czarna Dąbrówka. Służyli oni pomocą i wspierali osoby niepełnosprawne w czasie zawodów. Gościem zawodów był Wójt Gminy Jan Klasa. Wędkowanie zakończyło się wspólnym posiłkiem, na którym nie zabrakło napojów, słodkości oraz smażonych kiełbasek. Zwycięscy zostali uhonorowani okolicznościowymi statuetkami a wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali medale i dyplomy za udział. Organizatorami imprezy byli - Stowarzyszenie "Siła Dębu", PZW "Lipień" i CUS Czarna Dąbrówka. Na imprezę zostało pozyskane wsparcie materialne od sponsorów. Dzięki nim możliwy był zakup pucharów, medali oraz przygotowanie poczęstunku dla uczestników.

13. Udział w Yach Music Festival w Nożynie (20 lipca) –  przedstawicielki naszego stowarzyszenia serwowały aromatyczne gofry z bitą śmietaną i owocami, orzeźwiającą lemoniadę, tradycyjny kaszubski chleb ze smalcem i ogórkiem małosolnym oraz przepyszne tosty.

14. Stoisko na Dożynkach Gminno-Powiatowych w Nożynie (1 września) - można było u nas zakupić popcorn, gofry z bitą śmietaną i malinami, domowej roboty ciasta.

15. Udział w XV Miniolimpiadzie Osób Niepełnosprawnych w Charbrowie – która odbyła się 11 września w Gminie Wicko. Celem imprezy jest popularyzacja rekreacji ruchowej i integracja środowiska osób i instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Na stadionie w Charbrowie królowała sportowa zabawa, w której nie było przegranych. 740 osób z opiekunami wzięło udział w Olimpiadzie Osób z Niepełnosprawnościami. Przyjechali aż z 34 ośrodków z całego Pomorza. Dla uczestników przygotowano 20 konkurencji jak m.in. strzelanie z łuku do tarczy, zabawy z piłką, hula-hop. Dużym zainteresowaniem cieszył się strażacki tor przeszkód i przejażdżki konne.  Na dzieci czekały dmuchańce, malowanie twarzy, zmywalne tatuaże, lody i popcorn, były też stoiska z ciastami przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Na zakończenie wszyscy otrzymali medale, puchary i nagrody rzeczowe.

16. Udział w I Powiatowych Targach Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością w Bytowie ( 17 września) – podczas trwania targów, można było pozyskać wiedzę na temat pracy osób niepełnosprawnych po ukończeniu 18 roku życia, wsparcia różnych instytucji na różnych etapach życia oraz poznanie nowoczesnych sprzętów ułatwiających życie osobom z niepełnosprawnością np. aparatów słuchowych, ortez, wózków inwalidzkich itd. Podczas trwania targów panowała bardzo miła atmosfera a osoby udzielające informacji były bardzo pomocne. Na pewno nie raz jeszcze skorzystamy z możliwości uczestniczenia w takich targach i zachęcamy wszystkich do odwiedzania takich miejsc.
 
17. Ognisko integracyjne na placu wiejskim w Unichowie połączone z  18-tymi urodzinami Mikołaja -  1 października obchodziliśmy urodziny naszego podopiecznego Mikołaja. Na stołach królowały przekąski, sałatki, ciasta, owoce, grillowana kiełbaska oraz przepyszny tort. Spędziliśmy miło czas przy ognisku słuchając ulubionej muzyki. Najmłodsze dzieci korzystały z atrakcji na placu zabaw. Oczywiście nie zabrakło też tańców i śpiewów przy ognisku. Spędziliśmy bardzo miło czas, w świetnej atmosferze i doborowym towarzystwie, będziemy go bardzo długo wspominać.

18. Warsztaty z robienia pizzy w Restauracji Piwnica w Cewicach - 28 października  odbyły się warsztaty z pieczenia pizzy. Nasze dzieci, młodzież a nawet dorosłe osoby niepełnosprawne miały niesamowitą okazję wygnieść i ukręcić ciasto, a następnie wybrać składniki w zależności od gustów i upodobań. Powstały przepyszne i aromatyczne pizze, które potem ze smakiem i ogromną satysfakcją skonsumowaliśmy. Było to pewnego rodzaju doznanie sensoryczne bardzo potrzebne osobom niepełnosprawnym. Nasi podopieczni pobudzili w ten sposób nie tylko zmysł dotyku i wzroku, ale też węch i smak. Oderwali się od szarej codzienności i stali się na krótką chwilę kucharzami. Byli zadowoleni i usatysfakcjonowani, że sami przyrządzili smaczny posiłek. Rodzice zaś byli dumni z tak uzdolnionych i samodzielnych dzieci. Dziękujemy bardzo właścicielowi pizzerii Panu Łukaszowi Sikorskiemu za ciepłe i życzliwe przyjęcie oraz przygotowanie dla nas warsztatów. Koszt wyniósł 420 zł.

19. Warsztaty cukiernicze z dekorowania pierników na świetlicy wiejskiej w Kozach - kolejne warsztaty, tym razem cukiernicze, z dekorowania pierników, odbyły się 15 listopada.  Spotkanie poprowadziła wszechstronnie uzdolniona Anna Zganiacz. Wprowadziła nas w tajniki przygotowania odpowiedniej konsystencji lukru królewskiego oraz stosowania profesjonalnych technik glazurowania i dekorowania pierniczków. Mimo iż, zadanie było dla naszych podopiecznych wymagające, zwłaszcza jeśli chodzi o zachowanie cierpliwości, poradzili sobie doskonale tworząc przepiękne, słodkie dzieła sztuki. Rodzice i dzieci dzięki wskazówkom Ani mogli wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności podczas przygotowań do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w swoich domach.

20. Mikołajki w Kistonie (5 grudnia) – spotkaliśmy się liczną 40 osobową grupą aby przez trzy godziny prowadzić ze sobą zacięte rozgrywki na nowoczesnej, klimatycznej kręgielni. Mieliśmy do dyspozycji 4 tory. Nasza zgrana załoga doświadczyła ducha rywalizacji oraz świetnej zabawy. Ponadto dzieci korzystały z innych gier: cymbergaja, bilarda i piłkarzyków. Była to kolejna okazja do wspólnych rozmów i wzajemnej integracji zarówno dzieci, młodzieży jak i rodziców ( koszt 480 zł).

 

Czytany 98 razy

Skomentuj

Ciekawe Strony

Losowe Zdjęcia

Facebok

Licznik Gości